niedziela, 2 grudnia 2012

Tort bezowy Dacquoise, Dakłas- z mascarpone daktylami & orzechami włoskimi





Kilka dni temu dostałam od przyjaciół 2 gałązki suszonych daktyli prosto z Algierii. Cud miód! Słodkie, mięsiste, rozpływające się w ustach!
Nic tylko muszę zrobić tort bezowy Dacquoise z daktylami, orzechami włoskimi w karmelu.Ten tort gości na naszym stole w każde święta Bożego Narodzenia i Sylwestra, wszyscy na niego czekają, bo jest naprawdę wyjątkowy. Jest bardzo prosty do przygotowania. Ale jeśli upieczesz bezę poprzedniego wieczora, będzie miała ona czas przestygnąć.


 



Składniki na bezy
6 dużych białek (L)
300 g drobnego cukru 
30 g drobnego cukru brązowego
1 łyżeczka gorzkiego cocoa
1 łyżeczka octu winnego
1 łyżka mąki ziemniaczanej
10 sztuk posiekanych daktyli

Składniki na krem
200 g śmietanki 30%
250 g serka mascarpone
50 g kremu karmelowego
100 g orzechów włoskich
10 sztuk posiekanych daktyli
1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią

Nagrzej piekarnik do 130 C.
Na papierze do pieczenia obrysuj ołówkiem 2 talerzyki o średnicy 20cm, tak aby krawędzie się ze sobą nie stykały, albo piecz na 2 blachach równocześnie.
Oddziel białka od żółtek ( zachowaj żółtka na później, będziemy robić np. ajerkoniak ), powinny być w temperaturze pokojowej, ponieważ lepiej się ubijają. Dodawaj cukier łyżka po łyżeczce, ubijaj aż piana będzie biała, sztywna i lśniąca. Na koniec dodaj ocet oraz mąkę ziemniaczaną, kakao i dobrze wmieszaj. Dodaj posiekane daktyle i przy użyciu  szpatułki ostrożnie wymieszaj. Przełóż ubitą bezę na odrysowane kręgi, pamiętaj aby oba blaty były tej samej wielkości.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 130 C na 30 minut, następnie zmniejsz temperaturę do 100 C i piecz jeszcze przez 1,5 godziny,  beza będzie krucha 
i z wierzchu popęka. Zostaw w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami do przestygnięcia.
Aby zrobić krem najpierw połącz karmel z serkiem mascarpone, następnie ubij śmietkanę kremowkę z cukrem waniliowym na sztywno ( śmietana powinna być dobrze schłodzona przed ubijaniem). Potem posmaruj orzechy włoskie karmelem, dodaj je do mieszanki z serkiem, dodaj posiekane daktyle, a na koniec ostrożnie dokładaj partiami bita śmietanę. Okrężnymi ruchami wymieszaj składniki szpatułką.
Przełóż jedną bezę odwracając ją krucha strona do dołu na paterze, przełóż na nią cały krem i przykryj drugim krążkiem bezowym. Wstaw do lodówki na co najmniej 1 godzinę. Przed podaniem przybierz orzechami i daktylami z wierzchu.








piątek, 23 listopada 2012

Hummus z czarnuszką




Ostatnio odkryłam, że otóż w naszym lokalnym markecie, na stoisku z kuchnią wschodnią, można kupić na wagę pastę tahini. Jest genialna, jest to gładka, aksamitna pasta z prażonych i zmielonych nasion sezamu. Mając zatem taką zdobycz postanowiłam zrobić na kolację hummus.
Do tego nabyłam chlebek arabski, dobre czerwone wino - prosto & smacznie!

Składniki:
100 g pasty tahini
400 g ciecierzycy w zalewie
2-3 ząbki czosnki
3 łyżki oliwy z oliwek
1/2 łyżeczki soku z cytryny
łyżeczka soli morskiej
łyżeczka czarnuszki do przybrania

Odsącz ciecieżycę i zachowaj na później trochę zalewy, może przydać się nadania odpowiedniej tekstury hummusowi. Przełóż ciecierzycę, czosnek, sól i oliwę do blendera, dolej soku z cytryny
i zmiksuj wszystko na gładka pastę. Powinna być aksamitna i na tyle gęsta, aby moc ją nabrać chlebem.
Możesz dodać pozostałą wodę z zalewy lub dodać oliwy, jeśli pasta będzie zbyt zwarta. Dosmakuj solą. Przełóż do miseczki, w wierzchu skrop oliwą i posyp ciecierzycą. Podawaj z pieczywem albo jako dip do warzyw.






niedziela, 11 listopada 2012

Migdałowa tarta z jabłkami





Wczoraj bardzo późną wieczorową porą mój mąż wrócił ze spotkania z przyjaciółmi z torbą pełną pięknych czerwonych jabłek. Leżąc w łóżku zastanawiałam się co zrobić z tym "dobrodziejstwem". Stwierdziłam, że dawno nie robiłam jabłecznika i warto spróbować czegoś nowego. Nasz rodzinny przepis na jabłecznik bazuje na kruchym cieście i szarych renetach, ale tym razem postanowiłam go co nie co odmienić. Odjęłam część mąki i zastąpiłam ją mielonymi wcześniej uprażonymi migdałami, na wierzchu włożyłam jabłka zamiast kolejnej warstwy kruchego ciasta. Pomiędzy nimi  uduszone jabłka z miodem, brązowym cukrem. Pychotka!






Składniki 


1 jajko
100 g migdałów
100 g cukru
200 g masła 
400 g maki tortowej
5 dużych jabłek
50 g cukru brązowego
1 łyżka śmietanki 18%
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka cynamonu

Na patelni upraż migdały, odstaw do przestygnięcia, następnie zmiel na drobno. Ja lubię jeśli orzechy i migdały są wyczuwalne, dlatego nie zmieliłam ich na pył. Połącz mąkę z cukrem i posiekanym ( można zetrzeć zimne masło na tarce) schłodzonym masłem i jajkiem oraz migdałami, sprawnie ugnieć na gładkie ciasto. Możesz to zrobić ręcznie albo mikserem. Wyłóż nim formę do tarty i wstaw do lodówki na 1 godzinę. 
Nagrzej piekarnik do 180 C. 

Tymczasem przygotuj jabłka. Zetrzyj 3 jabłka na tarce z dużymi oczkami, wrzuć do rondelka, wsyp cukier, dolej śmietankii miodu. Duś przez 5 minut, aż jabłka zmiękną. Wyjmij ciasto z lodówki i wstaw do piekarnika na 30 minut.
Obierz 2 jabłka i pokrój w cieniutkie łódeczki. Następnie przełóż uduszone jabłka na spód ciasta a z wierzchu ułóż pokrojone plasterki jabłek. Wstaw do piekarnika na 45 minut, aż brzegi ciasta będą brązowo-złote. 








Najlepiej smakuje z lodami waniliowymi albo bitą śmietaną.





  



Potrójnie czekoladowy brownie




Dziś jedno z moich ukochanych ciast, potrójnie czekoladowy brownie, potrójnie ulubiony ponieważ po pierwsze rozpływa się u ustach, zawiera same najlepsze składniki i zawsze się udaje.
Pierwszy raz próbowałam tego ciasta na wyjeździe u przyjaciół, siedzieliśmy w kuchni a gospodyni przyniosła ze spiżarni blaszkę niepozornego ciast. Skroiła kilka kawałków, a my zajęci rozmową nawet nie zwracaliśmy zbytnio uwagi na to co pojawiło się na stole. Wzięłam kawałek ciasta do ust i zamarłam.To było zaskakujące połączenie kremowej konsystencji i gorzkiej czekolady.
Poprosiłam o przepis, pochodzi z książki "Klapsa i Konferencja" Joanny Jakubowicz.
Zaraz po powrocie do domu musiałam zrobić browniego. Karteczkę z przepisem potem gdzieś zgubiłam, ale za 3 razem robiłam je z pamięci. Wiele razy zmienia ilość składników z zależności od tego dla kogo robię ciasto. Jeśli robię ciacho dla dzieci, dodaję więcej mąki i kakao Nesquik zamiast gorzkiego i śmietanę, można dodać kardamonu i cynamonu albo trochę chili & soli morskiej.
Dziś podam przepis na browniego z polewą czekoladowa i cynamonem.





Składniki na ciasto
200 g ciemnej czekolady min. 70% kakao
4 jajka
250 g cukru
100 g mąki
200g masła
3 łyżki gorzkiego kakao
1 łyżka ekstraktu waniliowego
1 łyżka cynamonu
1 łyżka kardamonu



Składniki na polewę
150 g ciemnej czekolady min. 70%
100 g masła





Używając miksera ucieraj jajka z cukrem przez kilka minut na białą masę. Masło i czekoladę posiekaj na mniejsze kawałki i rozpuść w kąpieli wodnej, odstaw do przestygnięcia. Do masy z jajkami dodaj cynamon, kakao i kardamon, ekstrakt z wanili, mąkę oraz rozpuszczoną czekoladę. Wymieszaj dobrze aż wszystkie składniki połączą się w gładką masę, przelej do formy wyłożonej papierem. Wstaw do nagrzanego do 180°C piekarnika, piecz przez 20-25 minut. Ciasto z wierzchu trochę popęka, ale ma pozostać lekko wilgotne w środku. Odstaw ciasto do przestygnięcia. Tymczasem rozpuść czekoladę i masło w kąpieli wodnej, odstaw na 3 minuty do przestygnięcia i jeszcze ciepłą polewą polej ciasto. Schłodzaj w lodówce, podawaj z bitą śmietaną i gruszką.









sobota, 14 lipca 2012

Ciasto z malinami pod bezą

Przepis na to ciasto przekazała mi teściowa, nie jest to rodzinny tajnie strzeżony od pokoleń przepis, ale jest to ten rodzaj recepty na ciasto, które zawsze się udaje, choćbyś miała naprawdę kiepski dzień.
Przypomina mi kruche ciasto, wyrabia się je ze schłodzonym masłem, ale można go wstępnie nie podpiekać. Jeśli używam prażonych jabłek, albo owoców które mogą puścić sok, wtedy podpiekam spód.



Składniki

5 żółtek
1 kostka schłodzonego masła
3/4 szklanki cukru
3 łyżki kwaśnej śmietany 22%
400g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
opakowanie malin

Składniki na bezę

5 białek
1 szklanka cukru

Do dużej miski wsyp mąkę z proszkiem do pieczenia, cukier. Następnie dodaj drobno posiekane masło oraz żółtka i śmietanę. Połącz wszystkie składniki, wyrabiaj aż powstanie jednolite sprężyste ciasto. Włóż na chwilę do lodówki, tymczasem nastaw piekarnik na 180C i zacznij ubijać białka.
Dodawaj cukier etapami, ubijaj aż beza będzie sztywna i lśniąca.
Wyjmij ciasto z lodówki, wyłóż nim blachę lub formę do tarty, wsyp maliny, lekko rozgnieć je widelcem. Na wierzch rozprowadź równomiernie bezę. Wstaw do piekarnika na ok. 40 minut, aż beza będzie lekko zrumieniona. 





Truskawki à la czekoladowe Montenegro

Chyba jak każda kobieta spragniona smaków i soczystych kolorów lata, nie mogę wprost doczekać się truskawek, malin i czereśni. Wkońcu sezon się zaczął!
Niestety, pogoda w tym roku nie była sprzymierzeńcem truskawek albo moje kubki smakowe się na nie obraziły. Nie mogłam znaleźć odmiany która by mnie urzekła swoją słodyczą. Każda próba oswojenia tych owoców kończyła się albo sowitym dosładzaniem albo dodawaniem bitej śmietany z wanilią. Smacznie było, ale kalorycznie też. Dobrze, że przynajmniej kilka witamin wpadło prócz kalorii. Dla przekory połączyłam truskawki  z gorzkawą czarną czekoladą. Przekładając je na kratkę do przestygnięcia, gęsto posadzone koło siebie, wyglądały jak pasmo górskie.

Składniki 

300g truskawek
100g gorzkiej czekolady 70%

Umyć truskawki, zostawić szypułki, łatwiej schwycić truskawkę. W kąpieli wodnej rozpuścić gorzką czekoladę, może być również mleczna (dzieci wolały delikatniejszą czekoladę), zanurzyć każdą truskawkę do połowy w rozpuszczonej czekoladzie               i odstawić na kratkę do przestygnięcia.
Resztę czekolady można śmiało zjeść :))


Truskawki najlepiej poczują się w towarzystwie dobrze schłodzonego wytrawnego       wina rose.
              


środa, 13 czerwca 2012

Rolada biszkoptowa z truskawkami

Wszędzie tylko truskawki, koktajl już nam się przejadł, lody truskawkowe zamarzły na kość, choć przy takiej nie sprzyjającej aurze i tak nikt nie miał na nie ochoty. Lubie truskawki, choć same są dla mnie zbyt kwaśne. Wolę je w połączeniu z cukrem i śmietaną a najlepiej jeśli pojawią się w jakimś lekkim cieście. Sięgnęłam po przepis na biszkopt na stronie mojewypieki - Dorota jest w tej kwestii dla mnie autorytetem. W kuchni lubię eksperymentować, często już w trakcie czytania przepisu coś w nim zmieniam. Za każdym razem próbuje dopasować przepis do swojego nastroju, smaku lub do tego co akurat mam w spiżarni. Roladę piekłam po raz pierwszy. Znajomi prosili mnie o przyniesienie ciasta na urodziny szanownego Jubilata. Następnego dnia zrobiłam druga roladę ale już bardziej po swojemu, z dodatkiem cocoa i sosu truskawkowego, ale to już innym razem..

Składniki na biszkopt

6 jajek
6 łyżek mąki pszennej
6 łyżek drobnego cukru
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii
skórka otarta z 1 cytryny 

Składniki na nadzienie

330ml opakowanie śmietany kremówki
250gr opakowanie serka mascarpone
300gr pokrojonych truskawek 
3 łyżki drobnego cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii




Białka oddziel od żółtek i ubij je na sztywną pianę, cukier dodawaj partiami podczas ubijania. Następnie dodawaj po jednym żółtku, dolej wanilię a na koniec dodaj mąkę wymieszaną z proszkiem i skórką z cytryny. Delikatnie wymieszaj wszystkie składniki szpatułką. Ciasto wylej na przygotowaną, wyłożoną papierem do pieczenia prostokątną blaszkę o wymiarach 30cmx40cm.
Biszkopt piecz przez ok.15 minut w 190 C, sprawdzając patyczkiem.




Podczas  pieczenia biszkoptu przygotuj ręcznik kuchenny, rozłóż go na płaskiej powierzchni, posyp cukrem pudrem. Upieczony biszkopt połóż tak, bay strona z papierem do pieczenia była u góry. 
Szybkim ruchem zerwij papier, zaczynając od dłuższego boku, zawiń jeszcze gorące ciasto razem z ręcznikiem w roladę. Odłożyć do całkowitego wystudzenia.
Tymczasem ubij śmietanę na sztywno, dodawaj etapami cukier, w zależności od upodobań możesz dodać więcej cukru.Połącz z serkiem mascarpone i wanilią, delikatnie wymieszaj. Odstaw do lodówki. Oczyść truskawki, pokrój je na równe części. Rozwiń przestygnięty biszkopt, rozsmaruj z wierzchu krem i połóż owoce. Zwiń ponownie. Schładzaj przez kilka godzin lub przez cała noc.







poniedziałek, 28 maja 2012

Polędwiczka wieprzowa w ziołowej odsłonie

W zeszłym tygodniu dopadło mnie choróbsko i skutecznie powaliło na kanapę.
Schowana pod kocykiem, z pilotem od telewizora z ręcę, już lekko znudzona 
przymusowym leżeniem, skakałam po kanałach telewizyjnych, aż trafiłam na Baddiego Valastro.
Cukiernik i kucharz o włoskich korzeniach, z którego stwierdzeniem 
"z dodatkiem masła wszystko jest smaczniejsze" w pełni się zgadzam. 
Z przyjemnością obejrzałam jak z niewymuszoną prostotą przygotowuje 
kolejne posiłki. Spodobał mi się przepis na polędwicę wołową w ziołach, ale zamieniłam polędwicę na wieprzową. To był idealny przepis na wykorzystanie         moich ulubionych młynków z solą morską & mieszanką ognistych przypraw.

Składniki 

1 polędwiczka wieprzowa
pęczek natki pietruszki
pęczek bazyli (według uznania)
pęczek mięty pieprzowej
3-6 ząbków czosnku
3 łyżki oliwy z oliwek
młynek z solą morską
młynek z ognistą mieszanką przypraw 


Przygotuj wszystkie świeże zioła które lubisz, niech będzie ich dużo! 
Pęczek natki pietruszki, bazyli, oregano & koniecznie miętę pierzowa, która świetnie chłodzi ogieniste chili, 3-6 ząbków czosnku, kilka łyżek oliwy z oliwek, sól morską oraz mieszankę ognistych przypraw. Baddy dodawał papryczki chili, ale ja wolę stopniować ostrość używając mojego młynka. Zblenduj wszystkie składnki z oliwą, dopraw do smaku solą morską.



 Umyj, oczyść i osusz mięso. Następnie czubkiem noża zrób niewielkie nacięcia.


Obficie posól polędwicę i równomiernie wetrzyj mieszankę ziołowo-czosnkową.


Z wierzchu dopraw ognistą mieszanką przypraw.


Następnie przełoż zamarynowane mieso na folię aluminiową i zawiń w nią polędwicę. Możesz tak przygotowane zostawić kilka godzin w lodówce lub
odrazu umieścić w piekarniku nagrzanym do 200C, piecz przez ok. 40min. 
Pod koniec możesz rozchylić folię i pozwolić nagromadzonym sokom odparować. 
Na 2 półce możesz upiec ziemniaki, świetnie pasuja do ostrej polędwiczki.
Wystarczy pokroić ziemniaki w talarki, obficie skropić oliwą z oliwek i doprawić według uznania solą morska. Włóż do piekarnika na 25-30 minut.
Podawać ze świeżą roszponką z oliwą & limonką.










wtorek, 15 maja 2012

Tiramisu z mascarpone & earl grey

Pojawienie się informacji na stonie pewnej bloggerki na jej funpagu o konkursie na przepis z herbata w roli głównej było dla mnie impulsem do założenia bloga. Mam już troszkę zgromadzonych zdjęć i pomysłów wiec miałam od czego zacząć. 
W kuchni licza się dla mnie przede wszystkim smaki i zapachy, natomiast fotografia jest tego wszystkiego zwieńczeniem, finalnych wrażeniem, które pozostaje..

Well, na warsztat wziełam wszystkim dobrze znany deser Tiramisu. Jednak zamiast namoczyć biszkopty w espresso wybrałam herbatę Earl Grey, moja ulubioną z nutką bergamotki.
Na samym początku zalewam 4 torebki herbaty szklanką wrzątku.
Nad gotującą się wodą sparzam i ucieram 2 żółtka z cukrem pudrem, ubijam śmietane kremówkę 30% z kilkoma łyżkami cukru. Niestety mam lekką rękę do cukru :-) Następnie dodaje utarte jajka do serka mascarpone a potem wprowadzam bitą śmietanę. Teraz przechodzę do mokrej roboty, czyli namaczania  biszkoptów w przestudzonej herbacie.
Szybciutku & króciutko, coby się nie rozpadły.

Składniki
2 żółtka
opakowanie podłużnych biszkoptów
250ml śmietany kremówki 30%
1 opakownie serka Mascarpone 250gr
4 torebki herbaty Earl Grey
50g cukru białego drobnego
1 opakowanie cukru wanilinowego


Na formę nakladam folię spożywczą, zostawiam brzeg, na spód układam pierwszy rządek biszkoptów, przekładam kremem i ponownie układam biszkopty, przekładam kremem. Powtarzam ten cykl 3x kończąc warstwą kremu. Zawijam folią i wkładam do lodowki na dobę (co najmniej na 2h).
Po wyjęciu przekladam na paterę i sowice obsypuje cacao, z wierzchu przyzdabiam wiórkami gorzkiej czekolady 70%.
Podaje i patrze jak szybko znika.
Smacznego!




                     Najlepiej serwować z herbata Earl Grey















środa, 9 maja 2012

Czekoladowy mus - Uwaga tylko dla twardzieli!

Czasami nachodzi taka chwila, że po prostu muszę zjeść coś nieprzyzwoicie czekoladowego!
W zależności od zaplecza kuchennego jest to czekolada mleczna lub deserowa, czasami podkradam dzieciom Kinder Schokolade :-)
Jednak kiedy mam czas & ochotę na wyjątkowy deser, sięgam po ten przepis.

                 


W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę najlepiej z 70% zawartością cacao.
Żółtka z 2 jajek utrzyj z cukrem ok.30g na puszysta i białą masę, najlepiej w kąpieli wodnej aby nie były surowe, dodaj łyżeczkę ekologicznego ekstraktu z wanilii. Białka z 20g cukru ubij z cukrem na pianę. Kolejnym etapem jest ubicie śmietany 36% kremówki (jak szaleć, to na całego).




Kiedy czekolada przestygnie i śmietana kremówka zamieni się w pyszną bitą śmietanę, połącz czekoladę z żółtkami, następnie dodaj bitej śmietany a na koniec ubite białko, bo jest najbardziej delikatne. Wprowadzaj kolejne składniki ostrożnie, aby zachowały się pęcherzyki powietrza.
Przełóż do schłodzonych kieliszków i odstaw na 1h do lodówki. 
Lubię delektować się musem z odrobiną śmietany i truskawek lub innych mięsistych owoców.
Uwaga znika w tempie ekspresowym ;-)




niedziela, 29 kwietnia 2012

Czosnkowe krewetki z chili & imbirem


W leniwe niedzielne popołudnie niewiele chcę mi się siedzieć w kuchni. 
Wolę szybsze rozwiązania, jak smażone na maśle krewetki z czosnkiem, chili i imbirem.
Jednak warto pomyśleć o tym daniu chwilkę wcześniej, aby rozmrozić lub złowić krewetki ;-)


Na 2 osoby wystarczy 500g opakowanie, chrupiąca bagietka, trochę masła
i oliwy, pęczek pietruszki, kawałek imbiru oraz czosnek i chili według własnego upodobania lub nastroju, haha..




  

 Włóż zamknięte opakowanie krewetek do zimnej wody, niech powoli
zaczną się rozmrażać, potem przełóż na sitko, aby ociekły z wody i lodu.
Posiekaj natkę pietruszki, cebulę dymkę, chili, czosnek i zetrzyj imbir.




Na patelnię wlej łyżkę oliwy z oliwek, dodaj sporo masła.
Na rozpuszczone masło wrzuć czosnek, uważaj aby się nie przypalił, bo danie będzie gorzkie. Następnie dodaj chili, dymkę i imbir. Obsmażaj krótko szczególnie jeśli używasz obgotowanych krewetek. Na koniec dorzuć posiekaną natkę pietruszki, soli morskiej i energicznie  zamieszaj.
Podawaj natychmiast, najlepiej z świeżą bagietką, zieloną sałatką i lampką 
schłodzonego Sauvignon blanc.